AZ ISTENTISZTELET RÖVID TÖRTÉNETE

Az első keresztények istentisztelete

Az első keresztények istentiszteleti életéről a Cselekedetek könyvében olvashatunk: "Ezek pedig kitartóan részt vettek az apostoli tanításban, a közösségben, a kenyér megtörésében és az imádkozásban." (ApCsel 2,42) A keresztény istentisztelet e négy összetevője azóta is megmaradt: tanítás, közösség, úrvacsora és imádság.

A tanítás elsősorban a hit alapvető dolgainak a megismertetését és a Jézus Krisztusról szóló örömhír továbbadását jelenti.

A közösségen nem egyszerűen baráti társaságot, hanem kimondottan testvéri kapcsolatot kell értenünk. Jézus Krisztus által a keresztények ugyanis Isten gyermekeinek tudhatják magukat és egymást.

Az úrvacsora alkalmával a hívők kenyérben és borban személyes közösséget élhetnek át megváltó Urukkal, és megízlelhetik azt a boldogságot, amelyet Jézus az örök élet örömének nevez. Szintén Jézus ígérete szerint hiszik és vallják, hogy az úrvacsorában bűnbocsánatot, életet és üdvösséget kapnak.

Imádságaikban személyesen, Jézus tanítása szerint Édesapjukként szólíthatják meg Istent (Miatyánk...).

Bevezetés
Az istentisztelet rövid története
Gyökerek
Az első keresztények istentisztelete
Katakombákból bazilikákba
A reformáció hatása az istentiszteletre
Ortodoxia, pietizmus, felvilágosodás
Az elmúlt évszázad
Hogyan zajlik az evangélikus istentisztelet?
Gyónás
Úrvacsora
Gyakorlati tudnivalók
Különleges istentiszteleti alkalmak
Mit jelent nekem az istentisztelet?