A GYÁSZ

Mi történik velünk a gyász folyamatában?

Amikor a halálhír eljut hozzánk, az első órákban, az első egy-két napon sokkol bennünket mindaz, ami történt. Talán leginkább úgy érezzük, mintha megbénultunk volna. Képtelennek, hihetetlennek érezzük azt, ami történt, nem vagyunk képesek felfogni az eseményeket. Talán ez a sokkos állapot segít abban, hogy fokozatosan jusson el tudatunkig, lépésenként határozza meg érzéseinket a gyász.

A sokkos néhány óra vagy egy-két nap után, a temetés előtt rengeteg tennivaló vár a gyászolókra. A temetés előkészítése, szervezése leköti figyelmünket. Miközben belül úgy érezhetjük, a teljes összeomlás szélén állunk, a külső feladatok segítenek tartani magunkat. Átmenetileg mindennél fontosabb lesz, hogy a temetés szépen, rendben történjék. Ennek szervezése elnyomja bennünk a halál okozta veszteség fájdalmát is.

Az elkerülhetetlen halál
A legyőzött halál
Feltámadás
Mi történik a temetésen?
A gyász
Mi történik velünk a gyász folyamatában?
A temetés után
Megemlékezés az elhunytakról