A LUTHERI REFORMÁCIÓ FOLYTATÁSA

A Lutheránus Világszövetség

Már a 20. század első felében megfogalmazódtak a tervek, hogy a világ evangélikusai laza szövetségbe tömörüljenek. A 2. világháború késleltette ezeket az egységtörekvéseket, de aztán 1947-ben a svédországi Lundban megalakult az Evangélikus (Lutheránus) Világszövetség (LVSZ). Székhelye - más egyházi világszervezetekhez hasonlóan - a svájci Genfben van. A Szövetség az egyes tagegyházak függetlenségének megőrzése mellett igyekszik összefogni a világban élő mintegy 65 millió evangélikus életét és működését.

Az LVSZ legfőbb döntéshozó szerve a nagygyűlés, amelyre átlagosan 6 évente kerül sor. Az eddigi világgyűléseknek sorrendben a következő városok adtak otthont: Lund (Svédország) - 1947, Hannover (Németország) - 1952, Minneapolis (Egyesült Államok) - 1957, Helsinki (Finnország) - 1963, Evian (Franciaország) - 1970, Daressalam (Tanzánia) - 1977, Budapest (Magyarország) - 1984, Curitiba (Brazília) - 1990, Hong-Kong (Kínai Népköztársaság) - 1997, Winnipeg (Kanada) - 2003.