MILYEN NYOMOT HAGYOTT BENNEM?

Laura keresztelője

Harmath Laura édesanyjával, Bognár Judittal még a keresztelőt megelőzően beszélgettem. A fiatalasszony, evangélikus férje révén kötődik egyházunkhoz, egyébként más felekezetben keresztelték. Második gyermekének keresztelőjére készülve nyilatkozott:

Laura a második gyermekük. Emlékeznek még nagyobbik gyermeküknek, Máténak a keresztelőjére?

Bognár Judit: Persze, természetesen.

Mi indította akkor Önöket arra, hogy megkereszteljék gyermeküket?

Bognár Judit: Családi hagyományok. Ez így szokás. Minket is megkereszteltek, természetesnek vesszük, hogy mi is megkereszteljük a gyerekeinket.

Máté most nyolc éves. Nyilván iskolás. Mennyire tudatosult benne, hogy ő egy keresztény családban nevelkedik?

Bognár Judit: Őszintén szólva nem nagyon gyakoroljuk a vallást. Néha természetesen eljárunk templomba, de hittan oktatásban még nem vett részt.

Nagyszülők részéről sem éri ilyen hatás? Nem tanítják imádkozni?

Bognár Judit: Sajnos csak egyik nagymamájuk él. Ő sem igazán erősen vallásos. Aki jobban kötődött az egyházhoz, és ilyesmire tanította a gyereket, az a dédnagymama volt, aki sajnos két éve meghalt. Kevés ideje volt arra, hogy a gyerek vallásos fejlődésére hatással legyen.

Laura mostani keresztelőjénél felelevenednek valamennyire Önökben a régebbi érzések?

Bognár Judit: Természetesnek tartjuk, hogy megkereszteljük a gyereket. A férjem családja evangélikus, ott élt erősebben a hagyomány, ami mostanában sajnos a gyerekek nemzedékében már kezd elhalványulni. De azért ez az elvárás továbbra is fennáll, hogy a gyerekeket megkereszteljük, és próbáljuk is ilyen szemléletben nevelni. Ennek igyekszünk is a magunk részéről megfelelni. Amennyiben időnk engedi, eljövünk templomba, és a gyerekeket is szeretnénk idővel hitoktatásban részesíteni.

Inkább nagyünnepeken járnak templomba?

Bognár Judit: Igen, ezen kívül az elhunyt nagyszülőkről való megemlékezések alkalmával.

Az Ön felekezetének templomába is együtt mennek, ha mennek?

Bognár Judit: Nem nagyon szoktunk, amióta együtt vagyunk, inkább csak az evangélikus templomba járunk. Karácsonykor esetleg a gyereket elvisszük oda is, hogy lássa, ott hogyan ünnepelnek.

Kérdéseink
A keresztség lényegéről
A keresztelés szertartása
Gyakorlati tudnivalók
Milyen nyomot hagyott bennem?
Hármas keresztelő
Laura keresztelője